Jak vznikla značka Little Bears a co o nás ještě nevíte

Na začátku byly piškvorky

Je advent 2015. Přemýšlím, co letos nadělovat… rodině, přátelům, jejich dětem. Vím jen, že to určitě potřebuji vyrobit vlastníma rukama. Taková moje malá tradice. A říkám si, během zírání do hrnečku s čajem, zda by nebylo vážně jednodušší, kdyby opravdu dárky naděloval Ježíšek. A plnil nám přání. Taky bych si něco přála!

A tak ke mně přišla inspirace – tak dlouho jsem zakopávala o piškvorky, až mě napadlo je vyrobit. Pěkně ručně, protože jen tak do dárku vložím kus sebe. A především na větší hrací plochu než je 3x3, aby to byla větší porce zábavy… A bylo. Moje první piškvorky.

Radost z dárků udělala radost i mně, ale pořád mi vrtalo hlavou… nemohlo by to dělat radost i někomu dalšímu? Není to náhodou TO ONO, co už se ve mně nějakou dobu chystá? Už dlouho mě napadá, že chci podnikat, jen… Rozbušilo se mi srdce. Je to ono.

Moje cesta k podnikání byla podobná jako u mnohých mých kolegů. Bránila jsem se zuby nehty – až mi došlo, že už to vlastně dělám. A že bych to chtěla dělat víc. Víc nahlas! Potřebovala jsem značku. Inspirace byla ještě rychlejší než piškvorky.
Mám doma dva malé kluky, moje medvědy, kteří mi změnili život, několikrát ho obrátili vzhůru nohama a naruby zároveň. Přiměli mě tak pečlivě přeskládat svoje hodnoty, že jsem se stala někým úplně jiným, lepším. Někým, kdo chce jít svou vlastní cestou, ať je jakkoli vrtkavá a nejistá, kdo chce žít svou vášeň a otisknout ji do každé jednotlivé hračky, kterou vyrobí. A tak vznikli Malí medvědi Little Bears.

V našem pražském bytě jsme vyrobili za první rok fungování více než 450 originálů z celkem sedmi druhů hraček, které jsem vymyslela. Otiskla jsem se do nich já, malí medvědi a můj muž. Jsme v tom všichni spolu a tahle alchymie tvoří jedinečný základ pro nové nápady nebo nápady rozšiřující původní nápady. Co vymyslíme, to vyrobíme, co vyrobíme, to rovnou testujeme. Jdeme cestou zábavy, ale taky učení (se). Rozvíjíme tak logiku, kreativitu, hravost, představivost a zručnost. A děti? Ty to baví ještě víc než nás!

Moc jsem tomu vánočnímu přání tehdy nedala, a přesto se splnilo. Zkusím to znovu:

Přeji si ze srdce, abyste v Little Bears našli radost a touhu po společném čase s rodinou.
Přeji si a přeji vám šťastné, veselé a radostné děti a radost a pocit naplnění ze sebe sama.
A přeji si, ať z každé hračky Little Bears cítíte, že je dělaná s láskou k dětem a respektem k jejich světu. Tohle si totiž děti zaslouží.

MY

Marie Haklová

Jsem duše tvořivá, neposedná a nadšená. Za živost tohoto daru vděčím i rodičům, konstruktérům a výrobcům hudebních nástrojů. Ti do mě mimo jiné otiskli lásku ke dřevu a až trošku perfekcionistické ruční výrobě. Vše potřebuji mít dotažené do posledního tahu štětcem.

Libor Hakl

Maruška tvoří, já tomu dávám rámec. Spolu vymýšlíme strategie, plánujeme, počítáme, rozpočítáváme. Každá řeka potřebuje koryto, kterým může téci. Každý projekt potřebuje mantinely, ve kterých může bezpečně růst. A to je moje role.

O Medvědy pečujeme společně - stejně tak jako v životě.

Medvěd starší

...byl tak neposedný a zvídavý, že nezbylo než vymyslet hru, která mu dá chvilku zabrat. A tak jsme zjistili, že čtyřleté dítě umí poskládat Sudoku a z černobílých kostek postaví duhový hrad (téměř). Je to náš vrchní kritik a co není dost dobré a promyšlené, to prostě neprojde.

Medvěd mladší

...dlouho byl vrchním testovačem kvality a nezávadnosti pro děti s tendencí ochutnat všechno, co není přivrtané. Dnes už ochutnává méně, zato testuje řemeslnou kvalitu výrobku. Co nevydrží prudký hod vpřed, to nejde z domu.