Stát se tátou je snadné, ale být otcem je skutečná výzva

Zamyšlení nad úlohou dnešních mužů coby otců v rodině z pera Barbory Folejtarové.
Marie Haklová 21.06.2020 • před 3 lety

Dnes slavíme Den otců. I my v Little Bears věříme, že tatínkové mají v každé rodině své naprosto nezastupitelné místo, a proto bychom se v tomto článku chtěli dotknout pojetí „ideálního otce“ a také se zamyslet nad tím, jak ovlivňujeme budoucí potenciální táty, tedy naše syny.

Asi bychom se shodli na tom, že „ideální táta“ je pro každého někdo trochu jiný. Budu tedy mluvit za sebe, když vám představím svůj ideál medvědího táty tak, jak to cítím.

Desatero medvědího táty

  1. Jsem fyzicky i duševně přítomný, když mě mé dítě potřebuje.
  2. Poslouchám, ale i naslouchám.
  3. Nebojím se ukázat, co cítím, a přijímám pocity svého dítěte.
  4. Jsem velkorysý a spravedlivý.
  5. Umím se za své děti postavit.
  6. Rád dětem věnuji svůj čas a trávím ho s nimi podle jejich věku.
  7. Dávám si záležet na tom, abychom spolu správně komunikovali.
  8. Dětem nelžu a nic jim nezastírám.
  9. Umím se omluvit.
  10. Vážím si maminky svých dětí a prokazuji jí úctu.

Zdá se vám, že mám na táty hodně vysoké nároky? Máte pravdu, ale zároveň tím přiznávám, že mám vysoké nároky i na sebe jakožto matku. Hned se dozvíte proč. Uvědomuji si, že dnešní rodiče to rozhodně nemají snadné. A když zůstanu u dnešních oslavenců – stát se tátou je velice jednoduché, ale skutečně jím být je výzva pro opravdové muže.

Máte-li doma partnera, který splňuje všechny body nebo se jejich splnění velice těsně blíží, napadá mě, že máte opravdu velké štěstí. Říká se totiž, že dnešní doba je poznamenaná krizí otcovství. Mnoho tátů pro své děti prakticky neexistuje. Dlouhá pracovní doba, nezájem o komunikaci, špatné vztahy v rodině… to vše přispívá ke zmíněné krizi a já se zamýšlím nad tím, jak z tohoto začarovaného kruhu ven.

Neznám žádný zázračný lék na nešvary doby, ale uvědomuji si, že nechci jen složit ruce do klína a říci si: „Taková je prostě doba.“ V mých představách se náš syn stává jednoho dne ideálním medvědím tátou. Pokud naše rodina takzvaně „půjde s dobou“, zůstane tato představa pouhým snem. Ryba prý smrdí od hlavy, a i když to možná není zrovna líbivý příměr, myslím si, že jako rodiče jsme schopní předat dětem takové hodnoty, které jim jednoho dne pomohou stát se kvalitním rodičem. Vysoké nároky, které mám na „ideálního otce“ tedy nezbytně platí i pro mě jako matku.

Jak žít desatero v rodině

Přála bych si, abychom dokázali učit naše děti, že rodina je cennější než peníze.

Toužím po tom, abychom si vzájemně naslouchali a doopravdy vnímali, co nám chtějí naše děti sdělit.

Je pro mě důležité, abychom byli vůči našim potomkům autentičtí a přirozeně projevovali emoce.

Vnímám, že velkorysost a podpora osobní svobody je ve vztahu k dětem zásadní.

Hodně mi záleží na tom, aby naše děti věděly, že se jich jako rodiče vždy zastaneme, bude-li to potřeba.

I když je to někdy na hraně našich sil, chci věnovat našim dětem co nejvíce času.

Znovu a znovu chci mluvit o tom, co je důležité. Lež nemá v naší rodině místo.

Chci, aby děti viděly, že i rodič, který je autoritou, umí přijít s omluvou.

Vzájemná úcta v rodině je velkým darem a začíná právě u rodičů.

 

Asi chápete, kam tím mířím – pokud chceme mít na naší planetě kvalitní otce, potřebujeme kvalitní vzory pro naše syny. A jsem si jistá, že pro ně všichni chceme to nejlepší, takže vnímám jako podstatné, abychom to zkoušeli, i když nás na naší cestě čeká nejeden pád a bezpočet chyb. Důležité je nevzdávat se.

Den otců Little Bears

Milí tatínkové, jste opravdu důležití a vaše role je nezastupitelná. Dnes je váš den a já věřím, že si ho užijete spolu se svými rodinami.

Barbora Folejtarová

 

Kam dál:

► přednáška Vojtěcha Kodeta o krizi otcovství naší doby: http://www.vojtechkodet.cz/k-poslechu/prednasky/krize-otcovstvi.html

Štítky