Příběh o tom, jak spatřil světlo světa náš první medvěd z rodiny hraček a čím je tak jedinečný.
Marie Haklová 06.12.2018 • před 6 lety
CUBEEKŮV příběh se začal psát už v srpnu 2016. Tehdy jsem přemýšlela o hračce, u které nebudou hrát hlavní roli barvy, ale která dokáže zaujmout svou jednoduchostí. Chtěla jsem vymyslet hračku, která by uspokojila i ty děti, které těžko snáší prohru a mají problém s trpělivostí. A výsledek se dostaví vždy, i když si s hračkou budete hrát 10 minut.
Tak vznikla hračka, kterou jsem tenkrát pojmenovala jednoduše „černobílé kostky“. 24 kostek v jedné sadě, na každé straně jiná aktivita, kde na sebe všechno zapadá a navazuje, ať už kostky poskládáte, jak chcete. Záměrně jsem zvolila černobílou kombinaci kvůli největšímu barevnému kontrastu těchto dvou barev.
Prototyp hravých černobílých kostek jsem vyrobila ke druhým narozeninám našeho menšího medvěda - připadalo mi, že by to mohla být ideální hračka pro takové prtě. A jak to dopadlo? Na oslavě narozenin, kde malý medvěd kostky dostal, si s nimi hrál nejen on, ale mnohem víc jeho čtyřletý bratr a všichni dospělí, kteří přišli popřát. A za týden u kostek nejdéle vydržela moje jedenáctiletá neteř, která vymyslela kombinace, nad kterými jsem se nestačila divit.
Kostky se brzy staly nejžádanější hračkou z medvědího portfolia. Často mi chodily reakce, že byť byly kostky původně objednané pro děti, hráli si s nimi nejdříve hodiny jejich rodiče či prarodiče. Hra s kostkami totiž velice uklidňuje.
Pak přišel začátek roku 2018, kdy se mnohé v medvědí dílně Little Bears otřáslo v základech. Cítili jsme, že to chce změnu, že to chce víc. Od začátku jsem tušila, že je v kostkách větší potenciál. Viděla jsem ho hlavně v rozvíjení prostorové představivosti, kdy jsou kostky skvělou pomůckou k pochopení základů geometrie. Ale na další pojmenování všeho, co se v kostkách skrývá, mi chyběla slova.
A tak se stalo, že jsem potkala Lucii Urbančíkovou z Mamafaktura.cz. Lucie má velký dar pojmenovávat věci a procesy kolem sebe a vidět potenciál i v úplně obyčejných věcech. Proto vznikla krásná spolupráce a Lucie obsahově kompletně zaštítila brožuru ke kostkám. Sestavila několik základních aktivit, které děti všestranně rozvinou – od propojování hemisfér, zrakové a sluchové paměti, po předmatematické představy a uvolňování zápěstí jako přípravu na psaní. Vznikla propracovaná brožura, která je skvělým mozkovým trenažérem nejenom pro děti, ale i pro dospělé. A tím to neskončilo, spolupráce pokračuje dál v přípravě navazující brožury s dalšími aktivitami.
Hledali jsme i nový název hračky – když už změna, tak od základu. Najít nový název nebylo jen tak a pár měsíců jsme se v tom slušně plácali. Ale zase zafungovala spolupráce, tentokrát s copywriterkou Karolínou Heroldovou, kamarádkou, která už medvědí cestu nějaký ten rok sleduje a zná.
A tak můžeme do medvědí rodiny Little Bears přivítat prvního medvěda CUBEEKA. Medvěd trochu hranatý, ale je to medvěd a je náš!
Co o nás a o CUBEEKOVI řekla Lucie Urbančíková?
„Pomůcky vyráběné Little Bears vnímám jako velmi originální. A co víc, vidím v nich obrovský potenciál pro rozvoj klíčových dovedností dětí ve věku od cca 18 měsíců až po náctileté. Pomůcky totiž „rostou s dětmi“ - stačí jen upravit náročnost jednotlivých aktivit a současně zabavíte batole i školáka.
Velice mě baví a naplňuje vymýšlení různých herních variant s danými pomůckami. Snažím se, aby popisy byly srozumitelné a návodné. Zároveň chci, aby poskytovaly všechny z mého pohledu důležité „doplňkové“ informace, např. jaké dovednosti si při dané aktivitě dítě procvičuje a upevňuje. Jsem totiž skálopevně přesvědčená o tom, že když dospělý ví, jak vybraná aktivita dítě rozvíjí, dovede mu být daleko více nápomocen."
A na závěr deset CUBEEKOVÝCH největších nej:
Krásná recenze na CUBEEKA je na webu Zravé hračky!